среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało wprawnym ��lipiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce a także względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub wstępnie ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy sztachety z Winylu na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor skał na plotki plastikowe na plot i bramkę sztachetowa, przybierają one wtenczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno również ciąć na sześciany o równych kształtach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z plastyku wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenie plastykowe na plot i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także własnych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz balaski Winylowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek stawia się z skał przeróżnego konturu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kawałków o nieregularnych układach, wypada je odpowiednio dobierać tzn. tak, ażeby forma każdego kolejnego scalał się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia z Winylu z Bolesławca należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają też mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий