понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie inaczej po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, choć nierzadko służą tez za ozdobę. Przeważnie takie ogrodzenia z Winylu z Olecka stawia się w słonecznych położeniach, w których migiem wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Wiele powabu maja także takie rosnące ploty, jakie wiodą przez cieniste zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta gdzieniegdzie plątanina witek względnie kwiatami konstruują zajmujące spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia wycisza i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego parkanu, warunki które panują w ogrodzie, również nasze upodobania oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju same rosną, nierzadko tez bujnie kwitną, jednakże potrzebują również sporo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z Winylu mogą być niezwykle smukłe, lecz powinno się je regularnie skracać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, ponieważ takie plot zakłada się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany pięknie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia PCV stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий